22 – 28
SLUTRESULTAT
Datum 28 juni, 2026 kl. 17.02
Plats Sola konstgräs

Resultat

Första halvlekAndra halvlekSlutresultat1H2HS
Carlstad Crusaders 7 15 22
Tyresö Royal Crowns 12 16 28

Statistik

22
Points
28
274
Yards
395
160
Passing
270
114
Rushing
125
13
1st downs
22
2/7
3rd downs %
8/11
0/1
4th downs %
0/1
1
Turnovers
2
23 (3)
Sack yards
15 (1)
40 (4)
Penalty yards
80 (9)
67.5
Avg y togo
68.4
18:29
Possession
27:21

Spelare

Carlstad Crusaders

#Namn
1 Rory Kelly (S, C)
2 Jonathan Skarman
3 Erik Kyrk Gere (S)
5 Simon Turzik
6 Lukas Kullstrand (S)
7 De'Anta Sipp (S, C)
8 Blake Nelson
9 Christopher Helgar (S, K)
10 Hugo Classon
11 Nils Emsevik (S)
13 Oliver Nygaard
14 Ludvig Widmark (S)
15 Eric Bauroth (S)
16 Jackson Erdmann (S, C)
20 Valerian Harasse (S)
21 Alfons Schmitt (S)
22 Tolga Baysal Andersson (S)
23 Folke Kjällström
24 William Arnesson Hellborg
26 Truls Wenli (K)
31 Filip Blomquist
32 Elias Rosenkvist (S)
37 Christian Forsman
44 Lance Gabriel Reyes De Los Reyes
48 Emil Olesen Jansson (S)
51 Marcus Mangelin
52 Emmanuel Okon
53 Marco Gudding
54 Anton Hyvönen (S, C)
55 Isak Berg (S, C)
56 Matthew Daltrey (S)
57 Damjan Tomasevic (S)
60 Nils Mollstedt
66 Niklas Johansson (S)
77 Max Hoke (S)
81 Edvin Arnesson
84 Anton Jansson
85 Teodor Vanberg
86 Karl Backlund (S)
88 Josef Nguzo
89 Joel Särkelä (S)
95 Fabian Jungermark
99 Oliver Falkenström

Övriga

Huvudtränare Christian Forsman
Tränare Tracey Gere
Tränare Billy Kennedy
Tränare Daniel Johansson
Tränare Fredrik Vikberg
Tränare Joakim Holm
Tränare Magnus Kullstrand
Tränare Per Rindberg
Lagledare Anna-Karin Börjesson
Lagledare Per-Arne Forsman
Funktionär Erik Strandberg
Funktionär Albin Forsman
Funktionär Pär Mollstedt
Funktionär Hans Kullberg
Funktionär Henrik Widmark
Funktionär Yann Hinder
Funktionär Leo Markusson
Funktionär Arvid Thörnqvist

Spelare

Tyresö Royal Crowns

#Namn
0 Noghor Jemide Aibueku
1 Dustin Huseinovic (S, C)
2 Kevin Börzsei (S)
4 Peter Fors
5 Alpha Jalloh
6 Conor Nethercott (S)
7 Marlon Ahlm (K)
8 Caesar Winsnes (S)
9 Trevor Vasey (S, C)
11 Hektor Hydén
13 Stefan Borkovic (S)
14 Dovydas Koncevicius (K)
15 Robin Pihl
18 Victor Lissel
19 Abdul-Mujeeb Olayiwola Rufai (S)
20 Jatta Njie (S)
21 Safin Khaffaf
22 Sebastian Jangnäs (S)
23 Lucas Gunnstam Lissel (S)
24 Oliwer Kontosic Stedt
26 Oskar Andersson (S)
34 Ted Eriksson
41 Morgan Boney (S)
44 Victor Benerius Frank (S)
45 Jakob Gorecki (S)
47 Sebastian Johansson (S)
54 Ludwig Rötzscher (S)
56 Sebastian Ringbom (K)
58 Viking Bergfast
69 Emil Hagberg (S)
70 Marcus Fritzdorf (S)
71 Oscar Webersink (S)
75 Oscar Larsson (S)
77 Linus Lindholm (S, C)
87 Nicolas Aibueku Salazar (K)
88 Amos Ofori
95 Malcom Ballardini Engström (S, C)
99 Albin Hagberg

Övriga

Huvudtränare Noghor Jemide Aibueku
Tränare Pedro Pinones Arce
Tränare Sebastian Andersson
Tränare Leo Billgren
Tränare Mario Ferreira Santos
Tränare Erik Blomgren
Tränare Thomas Larsson
Tränare Emil Dahlbom
Lagledare Daniel Wilhelmsson
Funktionär Victor Danielsson
Funktionär Rastkar Rauf
Funktionär Felicia Åhs
Funktionär Viktor Prica Gustafsson
Funktionär Hanna Hagberg
Funktionär Lotta Lundbäck
Funktionär Thomas Larsson
Funktionär Anna Bergkvist

Box score – Carlstad Crusaders

PassingC/ATTYdsCmp %AvgTDIntLgSackRTG
16 Jackson Erdmann11/25160446.41154-062.1
9 Christoffer Helgar0/0000000-150
RushingAttGainLossNetTD2ptFum-LLgAvg
7 De'Anta Sipp141300130200-0690
16 Jackson Erdmann101-1000-000
9 Christoffer Helgar1015-15000-000
ReceivingNoYardsAvgTD2ptLong
6 Lukas Kullstrand154540054
5 Simon Turzik24522.50031
89 Joel Sarkela224120018
86 Karl Backlund115150015
7 De'Anta Sipp41230010
84 Anton Jansson110101010
PuntsNoYardsAvgLongIn20Ov50Tb
16 Jackson Erdmann415839.548000
Kick-off returnsNoYardsLongTD
1 Rory Kelly4109350
7 De'Anta Sipp114142
Int returnsNoYardsLongTD
1 Rory Kelly1000
PATNoMade%
1 Rory Kelly000
26 Truls Wenli220
Kick-offsNoYardsTBAvg
9 Christoffer Helgar4243260.8
DefenseSoloAstTotTFLFFFRIntPbuSacksSaf
1 Rory Kelly9310.52001010
11 Nils Emsevik658.50000000
20 Valerian Harasse4251010000
8 Blake Nelson3240.510000.50
9 Christoffer Helgar3240000000
21 Alfons Schmitt2440000000
55 Isak Berg3240100000
15 Eric Bauroth313.51.500001.50
3 Eric Gere2230000100
14 Ludvig Widmark1010000100
32 Elias Rosenkvist1011000000
52 Emmanuel Okon1010000000
88 Josef Nguzo0210000000
10 Hugo Classon010.50000000
ScoringTD2ptFGPATSafPoints
7 De'Anta Sipp2000012
84 Anton Jansson100006
26 Truls Wenli000202
1 Rory Kelly000000
All-purpose yardsRushRecKRPRIntFumYards
7 De'Anta Sipp1301214000156
1 Rory Kelly00109000109
6 Lukas Kullstrand054000054
5 Simon Turzik045000045
89 Joel Sarkela024000024
86 Karl Backlund015000015
84 Anton Jansson010000010

Box score – Tyresö Royal Crowns

PassingC/ATTYdsCmp %AvgTDIntLgSackRTG
9 Trevor Vasey16/242706711.34162-23126.7
RushingAttGainLossNetTD2ptFum-LLgAvg
23 Lucas Gunnstam Lissel1467067000-0130
24 Oliwer Stedt1144044001-1120
22 Sebastian Jangnas513310001-060
9 Trevor Vasey729236000-0130
ReceivingNoYardsAvgTD2ptLong
13 Stefan Borkovic37023.31062
24 Oliwer Stedt45914.81033
4 Peter Fors256282034
2 Kevin Borzsei354180025
11 Hektor Hyden3165.30011
19 Abdul-Mujeeb Olayiwola Rufai115150015
PuntsNoYardsAvgLongIn20Ov50Tb
9 Trevor Vasey2824144100
Kick-off returnsNoYardsLongTD
1 Dustin Huseinovic258300
Int returnsNoYardsLongTD
14 Dovydas Koncevicius1000
PATNoMade%
9 Trevor Vasey000
23 Lucas Gunnstam Lissel000
87 Nicolas Salazar100
Kick-offsNoYardsTBAvg
87 Nicolas Salazar5275055
DefenseSoloAstTotTFLFFFRIntPbuSacksSaf
1 Dustin Huseinovic637.50000000
20 Jatta Njie153.51.500000.50
8 Caesar Winsnes2230000000
95 Malcolm Ballardini Engstrom212.50.500000.50
19 Abdul-Mujeeb Olayiwola Rufai111.50000000
44 Victor Benerius Frank111.51000000
47 Sebastian Johansson111.50000000
14 Dovydas Koncevicius1010001100
23 Lucas Gunnstam Lissel1010000000
70 Marcus Fritzdorf0210000000
87 Nicolas Salazar1010000000
ScoringTD2ptFGPATSafPoints
4 Peter Fors2000012
13 Stefan Borkovic100006
24 Oliwer Stedt100006
23 Lucas Gunnstam Lissel000000
All-purpose yardsRushRecKRPRIntFumYards
24 Oliwer Stedt44590000103
13 Stefan Borkovic070000070
23 Lucas Gunnstam Lissel670000067
1 Dustin Huseinovic005800058
4 Peter Fors056000056
2 Kevin Borzsei054000054
19 Abdul-Mujeeb Olayiwola Rufai0150270042
11 Hektor Hyden016000016
22 Sebastian Jangnas100000010
9 Trevor Vasey6000006

Skicka in din berättelse!

Skicka in en matchrapport eller berätta om en eldsjäl i din förening. Ditt bidrag publiceras här på swe3.se.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad om allt det senaste inom amerikansk fotboll, flaggfotboll och landhockey i Sverige.