Datum 14 maj, 2023 kl. 12.00
Plats Bergshamra IP
FINAL
AIK 20
Ystad Rockets 27
Första halvlekAndra halvlekSlutresultat1H2HS
AIK 6 14 20
Ystad Rockets 6 21 27

AIK

#Namn
1 Ludvig Persson (S, K)
2 Gustaf Henriks Ras (S, K)
3 Oskar Atterhall (K)
4 Oleksandr Voloshkin
5 Elliot Krogius (S, K)
8 KALAB BERHE
9 Robin Holm
10 Arjan Eskandarpour Ghonsoulkandi
11 Gaston Querat
12 Senay Kibrom Tadesse (S)
14 Isac Vikman (S, K)
15 Simon Gamdrup
16 Tim Östman
17 William Slaughter (C)
19 Ludvig Brisenfeldt
23 John Lannefors
24 David Ottander (K)
25 Petar Rogo (S, K)
26 Theodor Gunnberg Querat (S, K)
27 Leander Mrowka (K)
28 Lucas Lyrholm (S)
33 Carl Levinson (S, K)
36 Oskar Lins
44 Anton Holmberg
51 Hektor Schubert (S, K)
52 Markus Malmquist (S, K)
53 Thomas Lunøe Holmboe
54 Jakob Norling
55 Albin Lundstedt (S, K)
58 Dusko Popadic (S, K)
65 Christofer Lundin
69 Andreas Olofsson (S, K)
72 Kavé Amani Shorbariki
74 Kristofer Österberg
75 Mattin Moghaddam Zarrabi (S, K)
76 Rahmatolah Alijan (S)
77 Björn Jertfelt (S, K)
78 Noa Söderberg Gerges (K)
79 Daniel Sahlberg (S, K)
80 Martina Karlsson
84 Kalle Kluge (S, K)
91 Karim Rabhi (S, K)
94 Will Runesson
97 Anton Krajerenko (S, K)
98 Johan Ruz Bermudez

Övriga

Huvudtränare Sebastian Vaca Vink
Tränare Oscar Litzell
Tränare Christofer Lundin
Tränare Gaston Querat
Tränare Gustav Bratt
Tränare Sasha Krogius
Tränare Ashkan Abbasi Persson
Tränare Henrik Sköld Söderberg
Lagledare Gea Vink
Lagledare Paloma Labbé
Funktionär Erik Holm
Funktionär Elias Segerlund
Funktionär Shantal Nagawa
Funktionär David Lee
Funktionär Ylva Attermo Persson
Funktionär Michael Persson
Funktionär Anders Johansson
Funktionär Alfred Saxne
Funktionär Jaramillo Wiese Maillette
Funktionär Ivan Savolainen

Ystad Rockets

#Namn
1 Christoffer Sandelius
2 Hjalmar Gertsson
5 Nasim Shaverdian Varposhti (S)
6 Alvin Karlsson (S)
8 Dany Falk (S)
9 Filip Odenmar
11 Zackaria Ettassi (S)
13 Mattias Hägerhult (S)
14 Justin Julien (S)
16 Cameron Valardo (S)
18 Måns Lang
19 Jesper Ahlqvist
20 Jens Rosenberg (S, C)
24 Marcus Persson (S)
27 Andree Persson
30 Timmy Göransson Liljenborg (S)
44 Carl Hjelm
50 Sebastian Nilsson (S, C)
52 William Domfors (S)
55 Daniel Thulin (S)
61 Mike Pedersen (S)
63 Adrian Long Soldier (S)
71 Vidar Onsberg (S)
72 Muya Nerly (S)
75 Ola Schön (S)
79 Hampus Palm (S)

Övriga

Huvudtränare Christian Glasnovic'
Tränare Christoffer Flygare
Funktionär Gunilla Lindqvist

Skicka in din berättelse!

Skicka in en matchrapport eller berätta om en eldsjäl i din förening. Ditt bidrag publiceras här på swe3.se.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad om allt det senaste inom amerikansk fotboll, flaggfotboll och landhockey i Sverige.